Kevlar Nedir ?

kevlarKevlar ™, çok hafif karbon kökenli çok sağlam liflerden oluşan bir malzemedir. DuPont firması tarafından 1965 yılında icat edilmiş ve patentlenmiştir. Kevlar ™ günümüzde zırh, sağlam halat yapımı, yanmayan koruyucu giysi yapımında kullanılmaktadır. Kevlar ™ çok yüksek çekme gerilimine dayanabilen liflerden oluşan ipliksi bir yapıdır. Dokunabilir, kumaş haline getirilebilir, kesilebilir ve dikilebilir. Özellikle çelik yelek, miğfer, paraşüt ipi, yol bisikleti lastiklerinde, fiber veya data kabloları için ek sağlamlık sağlayan halat, veya gemileri bağlamak için kullanılan hafif halatlar ve kompozit yapılar ile oluşturulan levha, boru veya özel taşıtların gövde veya kanat yapılarının yapımında kullanılmaktadır. “Aynı ağırlıktaki çelikten 5 kat daha sağlamdır” sloganı ile pazarlanmaktadır.

Zor deforme olan dayanıklı yapısı, geniş frekans aralığı ile Kevlar ™, üst düzey hoparlörlerin diyaframlarının yapımında da kullanılmaktadır.
Bugün Maserati, Volvo gibi seçkin araçlar için ses sistemi üreten Bowers & Wilkins’ adlı İngiliz firması 1974’den beri hoparlör üretiminde Kevlar’ı tercih etmektedir.
Bir tasarım ikonu olarak anılan Podspeakers, daha kaliteli ses ve sağlamlık için, hoparlörlerinde diyafram malzemesi olarak Kevlar kullanmaktadır.

Hoparlörlerde Kevlar Kullanımı
Bowers & Wilkins’ – Ar- Ge Başkanı Dr. Peter Fryer