Podspeakers’ın tasarımında ne gibi farklılıklar var ?

podspeakers1

İlk önce ”tasarım nedir?” ya da ”dizayn nedir?” sorusuna bir cevap vermek gerekir.

Tasarım, Elizabeth Adams Hurwitz tarafından kısa ve öz olarak “gerekli olanın araştırılması” şeklinde tanımlanmıştır. Tasarım: mevcut bir planı, nesneyi, yapıyı ele alarak, yeniden yapılandırma ve geliştirme sürecini işaret eder.

Podspeakers klasik hoparlör formunun yeniden tasarlandığı bir süreç sonunda ortaya çıkmıştır.
Tasarımcı Simon Ghahary, genelde siyah renk, köşeli, kutu formunda olan klasik hoparlörlerin, mimari dizaynlardaki kaliteyi aşağıya çeken bir görünüme sahip olduğunu düşünüyor.

Eğer bir iç mimarsanız, dizaynını yaptığınız mekanda hoparlör kullanmanız gerekiyorsa, ya bu çirkin görüntüye katlanmanız ya da alçıpan tavan tipi hoparlörler kullanarak, hoparlörleri gizlemeniz ve kalitesiz bir ses sistemine razı olmanız gerekir.

 

İşte tam bu noktada Simon Ghahary yeni bir hoparlör dizayn etmenin gerekliliğini hissediyor. Mükemmel dekore edilmiş bir salonun baş köşesine koyabilecek kadar çarpıcı güzellikte ve çok kaliteli ses üreten bir hoparlör…

Kabin

Podspeakers’ın oval formda dizayn edilmiştir. Bu sayede, ses dalgalarının kabin içinde herhangi bir köşe yada kenara çarpmadan iletilmesini sağlanıyor. Ses hoparlörde üretildiği haliyle, bir bütün olarak dinleyiciye iletiliyor.

Kabin pek çok modelde tek parça ABS’den ve 4mm kalınlığında dökülmüş olup, göz kamaştırıcı bir yüzeyle sonlandırılmıştır. Klasik kabinlere nazaran son derece hafif fakat ses olarak inanılmaz güçlü ve yüksek titreşimlerde dahi kabinden kaynaklanan gürültüler üretmeyen bir yapıdadır.

podspeakers2

Sürücü ve Tweeter’lar
Podspeakers’da kullanılan mid ve bas sürücüler Kevlar (para-aramid) den üretilmiştir. Kevlar, fiziken daha dayanıklı, daha geniş frekans aralığında sesler üretilmesini sağlayan, üst düzey hoparlörlerde kullanılan bir malzemedir. (Daha geniş bilgiyi ”Kevlar nedir ?” başlığında bulabilirsiniz.)
Tiz frekansların iletimi için silk dome (ipek) tweeter’lar kullanılmıştır.Hoparlör ve tweeter göbekleri çocukların meraklı dokunuşlarına karşı dayanıklıdır.

 

podspeakers3
Aliminyum Ayaklar
Hoparlörler düz bir semine yada masa üstüne yerleştirildiğinde, hoparlörün ürettiği titreşim zemine aktarılır. Bu da almanız gerekenden daha farklı bir ses almanıza neden olur. Piyasada sadece bu iletimi önlemeye yönelik, pahalı ürünler vardır.

Podspeakers’ın dizaynında kullanılan üç adet alüminyum ayak, bu soruna çözüm olarak geliştirilmiştir. Neredeyse kalem ucu kadar incelen bu ayaklar, zemine teması minimum düzeyde tutar. Alüminyum ayakların ucuna yerleştirilen küçük kauçuk toplar ise, ayak üzerinden iletilen titreşimleri absorbe ederek, en aza indirir. Aynı zamanda masanızın çizilmesini de engeller.

 

Nasıl ? Mantıklı değil mi ?