s.s.s

AirPlay Nedir?

AirPlay, Apple markalı cihazınızda bulunan içerikleri kablosuz olarak aktarmanızı sağlayan bir teknolojidir. AirPlay ile birlikte iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarınızdaki müzikleri, Airplay destekleyen Podspeakers ürünlerine kablosuz olarak göndererek çalabilirsiniz.

AirPlay’i kullanabilmek için bir Airplay destekleyen bir ürüne ve bir kablosuz ağa sahip olmanız gerekmektedir.
AirPlay destekleyen Apple Ürünleri (Apple Resmi Sitesin’den alınmıştır.)

 

AirPlay kullanmak için şu aygıtlardan birine ihtiyacınız vardır:

  • iPhone 4 veya sonrası; AirPlay Yansıtma için 4s veya sonrası
  • iPad veya iPad mini; AirPlay Yansıtma için iPad 2 veya sonrası
  • iPod touch (4. nesil veya sonrası); AirPlay Yansıtma için iPod touch (5. nesil veya sonrası)

Bluetooth Nedir?

Cihazlar arasında kablosuz iletişim imkanı sağlayan bir kablosuz aktarım teknolojisidir. Günümüzde tablet, telefon, PC gibi ürünlerin neredeyse tamamı Bluetooth desteklediğinden, Bluetooth destekleyen Podspeakers modellerine kablosuz olarak şarkı aktararak, kablosuz olarak yüksek kaliteli bir sesle müzik dinleyebilirsiniz. WPAN (Wireless Personal Area Network) diye de adlandırılan Bluetooth teknolojisi 1994 yılında Ericsson firması tarafından cep telefonları ve diğer mobil cihazları kablosuz olarak birbirine bağlamak ve aralarında iletişim kurmak için geliştirilmiştir.

AptX® Nedir ?

CSR_aptX_Low LatencyAptX® Profesyonel ses sistemleri ve yayıncılıkta kullanılan bir sıkıştırma algoritmasıdır. Transfer edilen sesin kalitesini en üst düzeyde tutarak, daha hızlı, kesintisiz ve kaliteli bir ses aktarım imkanı sunmaktadır. Profesyönel ses endüstrisinde kullanılan pekçok üstdüzey ürün ve marka AptX® teknolojisini desteklemektedir. Podspeakers ‘in bluetooth destekleyen ürünleri AptX® teknolojisi ile mükemmel bir kablosuz müzik deneyimi sunmaktadır..

Kevlar ™ Nedir?

Kevlar ™, çok hafif karbon kökenli çok sağlam liflerden oluşan bir malzemedir. DuPont firması tarafından 1965 yılında icat edilmiş ve patentlenmiştir. Kevlar ™ günümüzde zırh, sağlam halat yapımı, yanmayan koruyucu giysi yapımında kullanılmaktadır. Kevlar ™ çok yüksek çekme gerilimine dayanabilen liflerden oluşan ipliksi bir yapıdır. Dokunabilir, kumaş haline getirilebilir, kesilebilir ve dikilebilir. Özellikle çelik yelek, miğfer, paraşüt ipi, yol bisikleti lastiklerinde, fiber veya data kabloları için ek sağlamlık sağlayan halat, veya gemileri bağlamak için kullanılan hafif halatlar ve kompozit yapılar ile oluşturulan levha, boru veya özel taşıtların gövde veya kanat yapılarının yapımında kullanılmaktadır. “Aynı ağırlıktaki çelikten 5 kat daha sağlamdır” sloganı ile pazarlanmaktadır.

Zor deforme olan dayanıklı yapısı, geniş frekans aralığı ile Kevlar ™, üst düzey hoparlörlerin diyaframlarının yapımında da kullanılmaktadır.

Bugün Maserati, Volvo gibi seçkin araçlar için ses sistemi üreten Bowers & Wilkins’ adlı İngiliz firması 1974’den beri hoparlör üretiminde Kevlar’ı tercih etmektedir.

Bir tasarım ikonu olarak anılan Podspeakers, daha kaliteli ses ve sağlamlık için, hoparlörlerinde diyafram malzemesi olarak Kevlar kullanmaktadır.

Hoparlörlerde Kevlar Kullanımı
Bowers & Wilkins’ – Ar- Ge Başkanı Dr. Peter Fryer

Podspeakers’ın tasarımında ne gibi farklılıklar var?

İlk önce ”tasarım nedir?” ya da ”dizayn nedir?” sorusuna bir cevap vermek gerekir.

Tasarım, Elizabeth Adams Hurwitz tarafından kısa ve öz olarak “gerekli olanın araştırılması” şeklinde tanımlanmıştır. Tasarım: mevcut bir planı, nesneyi, yapıyı ele alarak, yeniden yapılandırma ve geliştirme sürecini işaret eder.

Podspeakers klasik hoparlör formunun yeniden tasarlandığı bir süreç sonunda ortaya çıkmıştır.

Tasarımcı Simon Ghahary, genelde siyah renk, köşeli, kutu formunda olan klasik hoparlörlerin, mimari dizaynlardaki kaliteyi aşağıya çeken bir görünüme sahip olduğunu düşünüyor.

Eğer bir iç mimarsanız, dizaynını yaptığınız mekanda hoparlör kullanmanız gerekiyorsa, ya bu çirkin görüntüye katlanmanız ya da alçıpan tavan tipi hoparlörler kullanarak, hoparlörleri gizlemeniz ve kalitesiz bir ses sistemine razı olmanız gerekir.

İşte tam bu noktada Simon Ghahary yeni bir hoparlör dizayn etmenin gerekliliğini hissediyor. Mükemmel dekore edilmiş bir salonun baş köşesine koyabilecek kadar çarpıcı güzellikte ve çok kaliteli ses üreten bir hoparlör…

Podspeakers’ın oval formda dizayn edilmiştir. Bu sayede, ses dalgalarının kabin içinde herhangi bir köşe yada kenara çarpmadan iletilmesini sağlanıyor. Ses hoparlörde üretildiği haliyle, bir bütün olarak dinleyiciye iletiliyor.

resim-0

Kabin pek çok modelde tek parça ABS’den ve 4mm kalınlığında dökülmüş olup, göz kamaştırıcı bir yüzeyle sonlandırılmıştır. Klasik kabinlere nazaran son derece hafif fakat ses olarak inanılmaz güçlü ve yüksek titreşimlerde dahi kabinden kaynaklanan gürültüler üretmeyen bir yapıdadır.

Podspeakers’da kullanılan mid ve bas sürücüler Kevlar (para-aramid) den üretilmiştir. Kevlar, fiziken daha dayanıklı, daha geniş frekans aralığında sesler üretilmesini sağlayan, üst düzey hoparlörlerde kullanılan bir malzemedir. (Daha geniş bilgiyi ”Kevlar nedir?” başlığında bulabilirsiniz.)

Tiz frekansların iletimi için silk dome (ipek) tweeter’lar kullanılmıştır.

Hoparlör ve tweeter göbekleri çocukların meraklı dokunuşlarına karşı dayanıklıdır.

resim-sss
rrrr

Hoparlörler düz bir semine yada masa üstüne yerleştirildiğinde, hoparlörün ürettiği titreşim zemine aktarılır. Bu da almanız gerekenden daha farklı bir ses almanıza neden olur. Piyasada sadece bu iletimi önlemeye yönelik, pahalı ürünler vardır.

Podspeakers’ın dizaynında kullanılan üç adet alüminyum ayak, bu soruna çözüm olarak geliştirilmiştir. Neredeyse kalem ucu kadar incelen bu ayaklar, zemine teması minimum düzeyde tutar. Alüminyum ayakların ucuna yerleştirilen küçük kauçuk toplar ise, ayak üzerinden iletilen titreşimleri absorbe ederek, en aza indirir. Aynı zamanda masanızın çizilmesini de engeller.

Nasıl? Mantıklı değil mi?